Jak dbać o biżuterię i w jaki sposób ją czyścić?

Wysłany dnia: lis 9, 2018

Widziany przez: 721

Kategorie: Główna

Każda biżuteria, nie tylko sztuczna ale również złota i srebrna, z czasem zaczyna lekko tracić swój blask. Jeśli jednak zadbamy o jej odpowiednie czyszczenie i przechowywanie, spowolnimy proces starzenia się błyskotek i zachowamy ich piękny wygląd na bardzo długo. Umiejętne czyszczenie biżuterii złotej i srebrnej pozwala przywrócić jej pierwotny wygląd, oczywiście pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzeń mechanicznych – między innymi przy niewłaściwym przechowywaniu.

Biżuteria podczas noszenia, a także przechowywania, traci estetyczny wygląd na skutek zabrudzenia i uszkodzeń mechanicznych. Na jej powierzchni mogą powstawać mikro rysy, które sprawiają, że błyskotki matowieją. Splątane łańcuszki łatwo pozrywać, a kolczyki i pierścionki, źle przechowywane, mogą tracić ozdobne oczka, drobne elementy itd. Co zrobić, by uniknąć tych zniszczeń?

Jak dbać o biżuterię

Przede wszystkim dobrze przechowuj swoją biżuterię. Niezbędna będzie odpowiednio duża szkatułka na biżuterię z osobnymi przegródkami. Najlepiej jeśli znajdą się na niej też wałeczki na pierścionki i osobne szufladki, np. na małe kolczyki. Każdy łańcuszek powinien być przechowywany osobno, najlepiej bez zawieszki. To bardzo ważne, by uniknąć wzajemnego rysowania się elementów biżuterii przy przechowywaniu, a także splątywania i zaczepiania się o siebie małych elementów.

Ważny jest też sposób, w jaki obchodzisz się z biżuterią przy codziennym użytkowaniu. Dodatki srebrne i złote, a także sztuczne, ulegają zniszczeniu i szybciej się starzeją w kontakcie ze środkami chemicznymi. Zawsze pamiętaj, by najpierw użyć perfum czy balsamu do ciała, a dopiero potem, gdy kosmetyki wchłoną się w skórę, założyć biżuterię. Spowolni to proces starzenia się łańcuszków czy kolczyków.

Niestety, kosmetyki mimo to mogą pozostawiać osad na twoich błyskotkach. By przywrócić im ładny wygląd i połysk, należy je delikatnie, w umiejętny sposób oczyścić. Jak to zrobić?

Czyszczenie złota

Złoto najpopularniejszej próby (585) jest stosunkowo miękkie. Im niższa próba, czyli tańszy kruszec, tym złoto jest twardsze, ciągle jednak jego powierzchnia jest dość podatna na zarysowania. Podczas czyszczenia biżuterii należy więc zachować ostrożność, aby nie porysować jej elementów. Złoto zawsze czyścimy delikatną, miękką szmatką – nigdy szczoteczką. By pozbyć się osadu, warto zanurzyć błyskotki w ciepłej wodzie z solą. Przygotuj roztwór np. czterech łyżeczek soli w szklance wody i zanurz biżuterię. Następnie opłucz ją i delikatnie wypoleruj materiałową ściereczką. Możesz też spróbować soku z cytryny, a w szczególnie trudnych przypadkach – pasty do zębów. Bardzo ważne jest jednak, by nigdy nie sięgać po pasty wybielające z granulkami. One również mogą zmatowić powierzchnię złotych ozdób.

Czyszczenie srebra

Srebro wymaga nieco innej pielęgnacji niż złoto, ponieważ na jego powierzchni powstaje z czasem ciemny osad. By uniknąć czernienia biżuterii, należy ograniczyć jej kontakt z wilgocią. Do szkatułki na biżuterię włóż kredę, która ograniczy czernienie srebra, pochłaniając wilgoć. Nigdy nie przechowuj biżuterii w łazience. Jeśli mimo to na srebrnej powierzchni powstanie nalot, spróbuj usunąć go poprzez polerowanie. Użyj do tego miękkiej szmatki.

Biżuteria srebrna z drobnymi elementami, grawerowaniem, zagłębieniami itp. może być jednak trudna, jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń i czarnego osadu. Wówczas możesz sięgnąć po specjalne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia srebra. Traktuj to jednak jak ostateczność i ograniczaj stosowanie płynów, ponieważ przyspiesza to ponowne czernienie srebra.

Przy stosowaniu płynu do czyszczenia srebra uważaj na kamienie szlachetne, kolorowe koraliki itp. Szczególnie wrażliwe na działanie chemicznych środków są perły. Nigdy nie zanurzaj ich w płynie. razem ze srebrem.

Jeśli będziesz przestrzegać tych kilku prostych zasad przy noszeniu i przechowywaniu biżuterii, z całą pewnością będziesz cieszyć się nią dłużej. Mówi się, że diamenty są wieczne – o każdy klejnot należy jednak odpowiednio dbać, co nie jest na szczęście ani trudne, ani czasochłonne.