Srebrny nieśmiertelnik i jego historia
Nieśmiertelnik jako element biżuterii wszedł do mody stosunkowo niedawno. W rzeczywistości nieśmiertelnikami nazywamy stosowane od dziesięcioleci w wojsku identyfikatory dla żołnierzy. Nieśmiertelniki są zabezpieczeniem informacji o danej osobie na wypadek śmierci bądź zranienia, stąd też pochodzi ich nazwa.
Standardowo nieśmiertelnik to mała blaszka, którą żołnierz nosi na łańcuszku na szyi. Są na niej wytłoczone jego numery identyfikujące. Amerykańskie nieśmiertelniki zawierają także dane takie jak nazwisko, imię, numer ubezpieczenia, grupa krwi oraz informacja o wyznaniu. Nieśmiertelniki posiadają perforację ułatwiającą ich przełamanie lub składają się się z dwóch blaszek o takiej samej treści, które nosi się razem (jak np. w armii amerykańskiej).
W przypadku, gdy żołnierz polegnie na polu walki, jedna połowa nieśmiertelnika ma zostać odesłana do rodziny poległego, zaś drugą zostawia się przy ciele zabitego.
Srebrny nieśmiertelnik jako element biżuterii ma zatem głęboką symbolikę i dla wielu osób noszenie go wiąże się ze szczególnym znaczeniem. Na nieśmiertelniku graweruje się wszystko, cokolwiek pragniemy uwiecznić – ważną datę, cytat, imię ukochanej osoby. Srebrny nieśmiertelnik możemy mieć zawsze przy sobie, jako pamiątkę i sposób na wyrażenie siebie.
Dzieje nieśmiertelnika
Prawdopodobnie pierwsze nieśmiertelniki stosowane były już w armii antycznego Rzymu. Istnieje hipoteza, że wytwarzano je z ołowiu i stosowano do IV wieku n.e. Informacje te nie są jednak potwierdzone.
Nieśmiertelników zaczęto używać w czasach nowożytnych podczas wojny secesyjnej, od 1865 r. Oficjalnie pierwsze nieśmiertelniki zostały wprowadzone w armii amerykańskiej w 1906 r. Na większą skalę zaczęto używać ich podczas I wojny światowej. Nie zawsze były to stalowe czy srebrne blaszki na łańcuszku. Czasem nieśmiertelnik miał postać kartki z danymi naszytej na płaszcz, czy też jak w Armii Czerwonej, drewnianej lub gumowej kapsuły zawierającej kartkę wewnątrz.
W Polsce nieśmiertelniki zostały wprowadzone rozkazem z dnia 22.12.1920 r. Pierwsze nieśmiertelniki w naszej armii wykonane były z blachy cynkowej i posiadały włożoną do wewnątrz kartę tożsamości.
Najnowszy wzór nieśmiertelnika polskiej armii został wprowadzony na misję w Afganistanie. Są to dwie blaszki na kulkowym łańcuszku, połączone za pomocą niewielkiego ogniwa. Ich kształt zbliżony jest do kształtu nieśmiertelników amerykańskich. Nieśmiertelniki te wykonane są obecnie z blachy tytanowej. Umieszczone są na nich informacje takie jak imię i nazwisko, grupa krwi, PESEL oraz nazwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dołącza się do nich kartę tożsamości z poliwęglanu.
Srebrny nieśmiertelnik jako element biżuterii
Nieśmiertelniki ze srebra na męskich łańcuszkach (najczęściej typu „popcorn, czyli kulkowych) są noszone przez osoby w różnym wieku. Coraz częściej noszą je również panie. Srebrny nieśmiertelnik to uniwersalny element nieformalnych stylizacji. Doskonale komponuje się z ubraniami w stylu sportowym, motywami moro i nie tylko.
Nieśmiertelniki ze srebra często wybierane są na prezent – gdy pragniemy wyrazić swoje uczucia i podarować bliskiej osobie coś naprawdę wyjątkowego. W naszym sklepie, w kategorii zawieszki, dostępne są nieśmiertelniki wykonane ze srebra próby 925. Oferujemy również opcję grawerowania dowolnego tekstu wybraną dekoracyjną czcionką. Srebrny nieśmiertelnik można grawerować po obu stronach. Na blaszce utrwalić można pamiątkową informację, cytat, imiona, datę. Obdarowana osoba będzie mogła zawsze nosić je przy sobie.