Imieniny Katarzyny oraz pomysły na prezent z tej okazji

Wysłany dnia: kwi 13, 2021

Widziany przez: 536

Kategorie: Główna

Imieniny Katarzyny oraz pomysły na prezent z tej okazji

Dlaczego obchodzimy imieniny Katarzyny, czyli historia imienia Katarzyna. Imieniny Katarzyny obchodzone są około 15 razy w roku, jednak najczęściej imieniny Katarzyny obchodzimy 25 listopada, jako dzień wspomnienia liturgicznego świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Imię Katarzyna wywodzi się z greckiego słowa katharós, oznaczającego czystość. Do Polski imię to trafiło w średniowieczu poprzez łacińskie przekazy i ulegało wielu przemianom. Kachna, Kata i Katarzena ewoluowały w formę imienia Katarzyna, które znamy do dziś. Szczyt popularności tego imienia przypada na lata 60. ubiegłego wieku. Z biegiem lat, imię Katarzyna straciło na swej popularności.

Katarzynki – tradycje związane z obchodzeniem imienin Katarzyny

Imieniny Katarzyny w polskiej kulturze związane są głównie z ludowym świętem, czyli Katarzynkami. Obchodzono je w wigilię imienin Katarzyny – w noc z 24 na 26 listopada. Katarzynki są męskim odpowiednikiem Andrzejek, jako że święta Katarzyna jest patronką między innymi kawalerów. Była to okazja dla kawalerów do wywróżenia sobie dobrego ożenku. Ludowe przekazy mówiły, że „w nocy świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Wkładanie zapisanych imion potencjalnych partnerek pod poduszkę było jednym ze sposób wróżenia. Kawaler pragnący szczęśliwej miłości wkładał karteczki z imionami kobiet i tę, którą nad ranem wyciągnął, miała wskazać wybrankę serca. Swoją przyszłość panowie odkrywali poprzez losowanie kubeczków, w których chowane były różne przedmioty. Wypowiadano wtedy sentencję „Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać”. Obrączka i kłos zboża zwiastowały pomyślność, w przeciwieństwie do pustego kubeczka. Wśród panów najbardziej popularne było jednak umieszczanie odciętej gałązki wiśni lub czereśni w naczyniu z wodą. Jeśli gałązka zakwitła podczas Świąt Bożego Narodzenia, kawaler mógł liczyć na szybkie zaślubiny.

Niezapomniane upominki z okazji imienin Katarzyny

Obecnie obchodzenie imienin Katarzyny i związane z tym Katarzynki nie są tak popularne jak Andrzejki, ale są one przykładem niezwykłej tradycji ludowej, a także jednym z elementów polskiej kultury. Imieniny Katarzyny stwarzają możliwość powrotu do tej ciekawej tradycji, a także celebracji tego dnia z posiadaczkami imienia Katarzyna. Panie z pewnością ucieszy jeden z wyjątkowych upominków:

- srebrne kolczyki – delikatne kolczyki na wkrętki, kolczyki wiszące i w kształcie okręgów

- zestawy biżuteryjne w różnych konfiguracjach: z bransoletką, wisiorkiem i kolczykami oraz zestawy z pierścionkami, bransoletką, kolczykami i wisiorkiem

- srebrne łańcuszki – od delikatnych celebrytek z małymi wisiorkami, po wyraziste łańcuszki z grubszym splotem

- zegarki Perfect z niezawodnym mechanizmem japońskim, który dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych

- srebrne sekretniki, w których można umieścić zdjęcie ukochanej osoby.

Jeśli chcemy, aby nasz prezent z okazji imienin Katarzyny miał wyjątkowy charakter, warto upominek spersonalizować, dzięki usłudze grawerowania, która możliwa jest na wielu produktach z naszego sklepu (produkty z napisem „opcja grawer”).